Burun Tıkanıklığı Hasta Yorumları

Burun tıkanıklığı ameliyatsız ya da ameliyatlı yöntemlerle tedavi edilebilr. Hayat nefesle başlıyor. Burnun en önemli görevi nefes almak tabii ki. Burundan nefes alamayanlarda kötü uyku, horlama, ağız kuruluğu, diş çürükleri, sporda başarısızlık, mide problemleri, kalp sorunları gelişebiliyor.

Kötü nefese yol açan birçok problem var. Sigara da bunların başında geliyor. Sigara içenlerde burun etlerinin genişlemesi ile hava akımı azalıyor.

Tedavi ise çok açık sigarayı bırakmak. Bunun dışında şekil bozukluklarına bağlı nefes tıkanıklıkları da gözüküyor. Bu durumlarda ameliyat iyi sonuçlar veriyor. Burnu birbirine bağlanmış hava boruları olarak düşünebilirsiniz bu boru hangi noktalarda darsa oranın düzeltilmesi lazım.

Birçok kişi tek problemin burun içi eğrilikler olduğunu düşünür ama işin aslı öyle değil. Burun ucunun düşük olması, burun sırtının dar olması, burun etlerinin büyüklüğü de çok önemli. Burun ucunuzu aşağıya bastırın ya da burun ucunu sıkıştırın nefesinizin nasıl bozulduğunu göreceksiniz. Burun ucunu kaldırdığınızda ise çok daha rahat nefes alırsınız. Tüm bu sistemin beraber değerlendirilmesi gerekir.

Kimi zaman burun içinde eğriliği olan kişiler o kadar rahat nefes alır ki ameliyat gereksizdir. Öncelikle tüm nefes hattı değerlendirilir ve plan yapılır. Nefes açma işlemleri lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Burun ucu, burun sırtı, iç eğrilikler ve burun etleri düzeltilir. Nefes açma işlemi estetik burun ameliyatları ile sıklıkla beraber yapılır. Aynı işlemde şekil düzelirken nefesin açılması istenir.Tamponlar her kişide gerekli değildir ama illa da gerekliyse kullanılır. Bu insanlar ağızdan nefes almaya alışık oldukları için tampon daha az rahatsız eder.Tamponlar çeşitli tiplerdedir. İhtiyaca göre seçilirler. Hava geçişine izin veren silikon tamponlar daha rahattır. Duruma göre tampon bir ila üç gün tutulur.Çıkartılırken uyuşturma yapılabilir daha konforlu olur. Önce şiş olan dokular kısa zamanda iner ve nefes daha da rahatlar.

Sağlık, güzellik ve mutluluklar dilerim.

İletişim Formu