İple Kulak Estetiği Hasta Yorumları

Kepçe kulak bozukluğu karikatürlerde komik, sevimli bazen de çok zeki olamayan bir ifade yaratmak için kullanılır. Gerçek hayatta ise çocuklarda farklı görünüşlerin alaya alınması ve aşağılanması ile psikolojik olarak sorunlar yaratmaya başlar.Bu psikolojik sıkıntı ilerleyen yaşlarda da devam edebilir. Kepçe kulaklı birçok kişi saçlarını toplayamaz, kısa kestiremez.

Özellikle okul kurallarının buna izin vermemesi nedeni ile gençlik çağları utanç içinde geçebilir. Kepçe kulak düzeltmeleri 120 yıldır başarı ile yapılmaktadır. Estetik girişimlerin çoğu 17 yaşından sonra yapılırken kepçe kulak düzeltmeleri beş yaşından itibaren yapılabilir. Erken tedavinin amacı çocuğun ruh halinin kötü etkilenmesini önlemeye çalışmaktır. Kişinin kepçe kulaklı olması duymayı azaltmadığı gibi kepçe kulağın düzeltilmesi de duymayı engellemez. 10 yaşına kadar uyutma (genel anestezi) tercih edilirken bu yaştan sonra bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) ile işlem yapılabilir. Kepçe kulak tek tip değildir ve duruma göre yöntem seçilir. Büyük kesikler yapmadan küçük deliklerden konan dikişlerle kulakların yatırılması yöntemlerden biridir. Bu yöntemin avantajı pansumana ihtiyaç olmaması, kişinin hayatına hemen dönmesinin sağlanmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kepçe kulak neden düzeltilir?
  Kulakların kepçe olması duyma ile ilgili bir problem yaratmaz. Sorun estetiktir. Küçük yaşlarda kepçe kulak çok sevimli kabul edilirken yaş ilerledikçe durum değişir. Birçok toplumda kulak kepçeliği olan çocuklar çevreleri tarafından alaya alınır. O kültürün normal kabul ettiği görüntü dışında olması okulda “kepçe” diye lakap takılmasına, çocuğun dışlanmış ve beğenilmeyen hissetmesine yol açabilir. Görünüşün önemli hale geldiği okul çağlarında saçlarla kulakları kapatma ihtiyacı doğabilir. İlerleyen yaşlarda bu psikolojik durum devam edebilir. Kepçe kulaklı olmayan kişilerin bu insanların psikolojilerini anlaması çok zordur. Kulağın düzeltilmesi duymayı engellemediği gibi özgüven artışını sağlayabilir.
 • İple kepçe kulak estetiği istiyorum. Ben uygun bir aday mıyım?
  Bunun değerlendirmesini estetik cerrahınız yapacaktır.
 • İple kulak estetiğinin avantajları nelerdir?
  En önemli avantajları kulak arkasında uzanan bir kesiğin olmaması, pansumana gerek kalmaması, hastanın birkaç saat içinde kulaklarını açarak normal işine geri dönebilmesidir. İşlem dakikalar içinde tamamlanır. Ertesi gün duşunu alabilir. Kanama olmaz, deri kesilmediği için deri dikişi gerekmez. Sonuç ameliyat sırasında hastaya gösterilir.
 • Dezavantajları nelerdir?
  İşlem sonrası birkaç gün ağrı olur ve ağrı kesici ilaç kullanmak gerekir. Ayrıca kulaklarda açılma ihtimali vardır. Açılma olması halinde iple düzeltme yapılabilir. Daha önce iple kulak estetiği geçirenlerde diğer yöntemlerle de düzeltme yapılabilir. Her estetik girişimde olduğu gibi bu durumda hekiminizin ne yapacağını kendisi ile baştan konuşmanızı öneririm.
 • İple kulak estetiği fiyatı nedir?
  İple kulak estetiği fiyatı için estetik cerrahınızdan veya bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

İletişim Formu

Kulak Estetiği

İple Kulak Estetiği