Karın Germe (Üç Boyutlu Karın Estetiği) Hasta Yorumları

Karın germe ameliyatına duyulan ihtiyaç, yaşın ilerlemesi, doğumlar ve kilo alıp vermeler sonucunda karında gerçekleşen sarkmalara sonucu doğar. Bu deformasyon sonucunda karın bombeleşir, göbek deliği bozulur, çatlaklar artar. Karın derisi önde ve yanlarda pantolonun üzerinden sarkar. Arkada belin güzel çukuru kaybolur ve düzleşir. Çok az sözü geçse de çamaşırın içinde kalan kısımda da toplanmalar ve sarkmalar oluşur. Özellikle öne eğilince oluşan görüntü moral bozar. Bu durumda tüm karın ve bel bölgesinin estetik güzelliğinin tekrar sağlanması gerekir.

Üç boyutlu planlama önemlidir. Omuz ve kalça genişliği, kalçanın arkaya çıkıklığı göğüs yapısı planlamada hesaba katılır. Yapılacak işlemle gevşeyen kaslar sıkılaştırılır, yağ fazlalıkları alınır ve sarkan deri toplanır. Ameliyat belden uyuşturma ile ya da genel anestezi altında yapılır. Yapılacak planlama ile yalnız karnın önü değil yan ve arka kısımlar ve alt kısımların güzel bir görüntüye kavuşması sağlanır.

Estetik dikişler kendiliğinden eriyen iplerle yapılırsa dikiş almaya gerek kalmaz. Ameliyat sonrası genelde bir gün hastanede kalınır. Kişi doğru planlama ile iki gün içinde evde gezinmeye, bir hafta içinde sokağa çıkmaya başlar. İşe dönüş yapılan işe göre değişir. Masa başı işlere bir hafta içinde dönülürken hareketli işler için üç hafta beklemek gerekir. Ameliyat sonrası korse giyilir. Bu korsenin dört hafta takılması gerekir ama gün içinde birkaç saat çıkarılmasında sakınca yoktur. Ameliyattan iki gün sonra korse banyo için çıkarılır. Oluşan morluklar korse çıkana kadar kaybolmuş olur. Ön kısım hemen kendini gösterirken yan ve arka kısmın oturması birkaç hafta alır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Karın ve bel bölgesi güzelliği neden bozulur?
  En önemli sebep çocuk doğurmaktır. Hamilelik sırasında rahmin büyümesi ile karın kasları ayrılır ve öyle kalabilir. Deri esnekliğini kaybeder ve sarkar. Çatlaklar çekici görüntüyü bozar. Bu sarkma yalnız önde değil yan kısımlarda da oluşur. Kişinin daha az dikkatini çekse de bel kavsinin bozulması güzelliği azaltır ve erkeksi bir görüntü oluşturur. Bu durum özellikle yandan görünüşü bozar. Hamilelik dışında, aşırı kilo alıp verme ve ilerleyen yaş da aynı derecede olumsuz sonuç doğurabilir. Erkelerde ise evlenince yenen güzel yemekler galiba esas sebep. Karın gerdirme bu gibi durumlarda faydalıdır.
 • Karın estetiğinde neyi hedefliyorum?
  Karın gerdirmede bu bölgenin her yönden üç boyutlu güzelleştirilmesi çok önemli. Kişiler en kolay gördükleri ön kısma odaklanırlar ama yandan görüntülerinin de en az o kadar önemli olduğunu fark etmezler. Yalnız ön kısmın tedavisini yeterli bulmuyorum. Dikkat edilmesi gereken önemli bir yer de kemerin altında kalan kısmın güzelleştirilmesi. Karın gerdirme işlemi sonrası dengeli, kişinin tipine uygun bir görüntü sağlanmalı.
 • Bu hedefe ulaşmak için neler yapılmalı?
  Bu hedefe ulaşmak için neler yapılmalı? Karın estetiğinin basit bir gerdirme olarak algılanmaması lazım. Kas yapısının onarılması, yağ alma (liposculpture) ile belin yan ve arka kısmının inceltilmesi, yeni göbek deliğinin yapılması ve fazla derinin alınması birbirini tamamlayan tedaviler.
 • İşlemi güzel gösteren ayrıntılar nelerdir?
  Karın gerdirme ameliyatında izlenen farklı yöntemler vardır. Estetik cerrahınız bel bölgesinde kum saati görüntüsünü aklında tutacaktır. Bence en önemli ayrıntı yanlarda fazlalık bırakılmaması. Gerilmiş bir karına rağmen yanlar fazla bırakılırsa güzellik oluşmuyor. İkinci önemli nokta fazla gerilerek göbek deliği altındaki kısmın düzleştirilmemesi. Bu erkeksi görüntü yaratıyor. Mutlaka ayva göbeği bırakılmalı bu kadına karın gerdirme ameliyatı sonrası çok daha yumuşak bir hava katıyor. Üçüncü önemli nokta bel kavsinin oluşturulması yani yandan görünüş. Anatomik estetik açısından kadınların beli çukur kalçasıysa çıkık olmalı. Bu geçişin yumuşak bir kavis şeklinde olmalı. Aksi halde yine erkeksi görüntü oluşuyor. Dördüncü önemli konu kadınların estetik plastik cerrahları ile paylaşmaktan çekindikleri bir nokta aslında. Çamaşır içinde kalan sarkıklıklar. Cinsel organ üzerinde yığılmalar aslında kadınları çok rahatsız ediyor. İşlem sırasında burası da mutlaka düzeltiliyor.
 • Karın estetiği ameliyatında iz ne kadar kalıyor?
  Karın germe ameliyatında iki kalça kemiği arasında yaklaşık bir buçuk karış kadar bir iz kalıyor. Bu iz en ince çamaşır içinde gizlenecek şekilde planlanıyor. Ayrıca göbek deliği etrafında da bir iz oluşuyor. Bu izler estetik dikişlerle dikiliyor ve bir yılda soluyor. Yanlar ve sırt bölgesi liposculpture ile düzeltildiği için 3 milimeterelik fark edilmeyen izler kalıyor. İyi bir planlama ile deri fazla gerilmeyeceği için izler de genişlemiyor. Ameliyat izi birçok kişiyi ameliyat öncesi korkutsa da güzel şekillenmiş bir karın bel ve sırt ameliyat izinin önemini azaltıyor.
 • Karın germe ameliyatı sonrası uzun süre öne eğik gezmek gerekiyor mu?
  Aslında hayır. Çok önemli bir nokta işlem aslında bir gerdirme ameliyatı değil. Yani ne kadar çok gerdirirsem o kadar iyidir düşüncesi estetik ve güzel sonuçlar yaratmıyor. Estetik cerrahınız bu konuya önem verecektir. Önemli olan kararında ve orantılı bir işlem yapmak. Bu felsefe ile yaklaşım gereksiz gerginlikler dolayısı ile uzun süre öne eğik gezmek anlamsız oluyor.
 • Karın germe ameliyatı sonrası hissizlik olur mu?
  Karın germe ameliyatları öncesi çok az konuşulan bir konudur ama özellikle göbek deliği altında kesik izine kadar olan yerde hissizlik oluşabilir. Bu hissizliğin geçmesi bir yılı alır. Bu hissizliğin az olması için karın derisine gelen sinirlerin mümkün olduğunca korunması çok önemlidir.
 • Karın estetiği sonrası hamile kalabilir miyim?
  Evet kalabilirsiniz. İşlem kasların üzerinden yapıldığı için yumurtalık ve rahim etkilenmez. Bebeğinizin rahminizde büyümesi sırasında karın derisi de kolayca uyum sağlayacaktır.
 • Ankara’da karın germe ameliyatı fiyatları nedir?
  Karın germe ameliyatı fiyatları uygulama sırasında liposculpture yapılmasına göre değişiklik gösterir. Bu sebeple karın germe ve estetiği fiyatları konusunda bizimle aşağıdaki iletişim formundan irtibata geçebilirsiniz.

İletişim Formu

Hasta Yorumları