Yağ Aldırma (Liposuction) Hasta Yorumları

Yağ aldırma (Liposculpture) vücudun şeklini bozan yağ dokularının alınması için yapılan bir girişimdir. Birçok kişi çok kilolu olmasa bile özellikle karın, bel bölgesi ve kalçalarda bulunan fazla yağlardan şikayetçidir. Uygun kişilerde bu yağ dokusu küçük deliklerden girilerek azaltılır. Ameliyat izinin görünmemesi nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir.

Liposculpture işlemi sırasında alınan yağ hücreleri şeklin düzeltilmesi için çukur olan yerlere transfer edilebilir. Liposculpture işlemini çok fazla kiloları azaltmak için değil şekli düzeltmek için kullanıyorum. Çok fazla yağ alımı risklidir. Liposculpture da amaç yağları yok etmek değil görüntünün tüm vücutla uyumlu hale gelmesi. Kilo azaltmanın az yemek gibi çok daha kolay yöntemleri var. İşlem öncesi beraber yapılan planlama ile görüntünün nasıl daha iyi hale getirileceği belirleniyor.

İşlem belden uyuşturma ya da genel anestezi altında yapılıyor. Üç milimetrelik küçük delikler açılarak fazla olan yağ dokusu alınıyor. İşlem sırasında kullanılan makinelerin birbirine üstünlüğü tartışmalıdır. Önemli olan cerrahınızın kullandığı alete alışık olması. İşlem sonrası korse giyiliyor ve bir gece hastanede kalmak gerekiyor. Ertesi gün eve dönülüyor. 24 saat sonra duş alınabilir. Yaptığı işe ve işlemin boyutuna göre üçüncü günden itibaren normal hayata dönülebilir. Bir miktar morarma oluyor ve iki hafta içinde kayboluyor. Korseyi arada çıkararak dört hafta kullanmak gerekiyor. Liposculpture sonrası önce ödem oluşuyor haftalar içinde gerçek sonuç ortaya çıkıyor. Hastanın işlem sonrası kilosununda büyük oynamalara izin vermemesi lazım.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kimler liposculpture’a uygundur?
  Vücudundaki belli bölgelerde yağlanma fazlalığı olan derisinde çok sarkma olmayan kişiler yağ aldırma için uygundur. Özellikle bel, karın, kalça ve bacaklarda sıklıkla yapılır. Göğüs ve gıdı bölgesine de uygulanabilir. Tüm vücudunda yağ fazlalığından şikayetçi kişilerde bu işlem uygulanmaz çünkü zorlayıcı olmayan diyetlerle zaten ayda 2-3 kilo vermek mümkündür. Liposculpture isteyen hastalarda cilt sarkıklıklarının çok olmaması gerekir. Örneğin zaten sarkık bir karında işlem uygulanırsa deri havası alınan balon gibi daha çok sarkar. Bu hastalarda karın germe işlemi ile liposculpture’ın beraber uygulanması daha iyi sonuçlar verir.
 • Liposculpture’da yağ alma dışında hangi işlemler yapılır?
  İşlemin amacı şeklin güzel olmasını sağlamaktır. Bazı kişilerde bu uyumu yakalayabilmek için fazlalıkları alırken boşlukları da doldurmak gerekir. Fazla olan yerlerden alınan yağlar eksik olan yerlere eklendiğinde daha diri ve çekici sonuçlar elde edilebilir.
 • Liposculpture sonrası çok iz kalır mı?
  İşlemin en öneli avantajı çok küçük deliklerden yapıldığı için kalan izin görünmemesidir.
 • Liposculpture sonrası ciltte düzensizlikler çöküntüler oluşur mu?
  Bu riskler özellikle çok fazla yağ alınmaya çalışıldığında ortaya çıkar. Estetik plastik cerrahınızın yapacağı sabırlı ve ince bir işçilik sonrası bu tür riskler çok azalır.
 • Liposcupture sırasında kullanılan makinenin tipinin işlem sonucunu güzelleştirdiği doğru mudur?

  Liposculpture’da kullanılan birçok farklı makine vardır. Adaylar herhangi bir makinenin diğerine göre üstün olduğunu düşünürler. Kullanılan her makine ile muhteşem sonuçlar alan farklı estetik plastik cerrahlar vardır. Burada önemli olan estetik cerrahınızın kullandığı makineye olan alışkanlığıdır. Estetik cerrahide her konuda olduğu işlemlerin güzelliğini makine belirlemiyor plastik cerrahlar, emek emek uğraşarak güzel sonuçlara ulaşıyor. Birçok cerrahın elinin altında farklı makineler var ve aday ille de isterse bunlardan biri tercih ediliyor.

  Ben kendi uygulamamda artık hiç bir makina kullanmadan yalnız şırıngalarla yağ alma işlemini gerçekleştiriyorum. Bu kadar yüksek teknolojik makinalar çıkmışken benim en klasik yönteme dönmem garip karşılanabilir. Sebebini açıklıyayım; şırıngalar sayesinde alınan yağ miktarını çok ince hesaplıyabiliyorum ve kendimce daha ince işler yapabildiğime inanıyorum. Büyük hacimli yağ alma işlemleri yapmadığım için ve aldığım yağın bir kısmını yağ enjesiyonunda kullandığım için şırınga sistemi beni çok daha fazla mutlu ediyor.

 • Liposculpture yaptırdıktan sonra kilo alsam vücudum bozulur mu?
  Ne kadar kilo aldığınıza bağlı. İki üç kilo almak vücudu bozmazken, 10-20 kilo alan kişilerde elbette bozulma beklenir. Bununla birlikte yağ aldırma sonrası özgüven artışı ve kişinin kendine verdiği değerin artması ile kiloda sallanmalar çok az olur. Yağ almaya fazla meraklı bölgelerdeki hücreler işlem sırasında azaltıldığı için tüm vücutta daha dengeli şişmanlama görünür. Özlemle bekleyip yakaladığı güzelliği kimse kaybetmek istemez. Bu işlemden sonra aşırı kilo alan kimseye rastlamadım. İşlemden önce adayın iyi değerlendirilmesi de çok önemlidir. Sıklıkla onlarca kilo alıp veren kişilerin psikolojisi iyi değerlendirilip işleme uygun olup olmadıklarına önceden karar verilmesi gerekir.
 • Bir defa liposuction yapılan kişiye tekrar aynı işlem yapılır mı?
  Evet liposculpture işleminden sonra gerekirse tekrar etmek mümkündür.
 • Liposculpture, yağ aldırmanın fiyatı nedir?
  Liposuction fiyatları, güzelleştirilecek bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Küçük bir bölgeye lokal anestezi altında yapılacak girişim ile genel anestezi altında yapılacak işlemler farklı ücretlendirilecektir. Yağ aldırma ücretleri hakkında estetik plastik cerrahınızdan bilgi alabilirsiniz.

İletişim Formu